Home Міста України Западная Украина Музей Писанки у Коломиї: опис, світлини, відгуки та враження
25.06.2024
Музей Писанки у Коломиї: опис, світлини, відгуки та враження Печать E-mail
Рейтинг пользователей: / 2754
ХудшийЛучший 
Автор: Ірина   
02.02.2018 19:09

Выставка деревянных игрушек в Коломые

Офіційної інформації про музеї Писанки дуже багато в інтернеті, тому не буду повторюватися, а розповім про свої враження і про те, чим же особисто нам сподобалася ця пам'ятка. Приємним моментом в це наше відвідування музею стає те, що звичайна любительська фотозйомка безкоштовна. До речі, саме цей недолік - платна фотозйомка, ми вказали в минулий раз в книзі відгуків. Комусь дрібниця, а нам приємно. Але не забувайте, що фотографувати тут, як і в багатьох музеях, можна тільки без спалаху. У холі перед касою помічаємо ще одну зміну - по периметру організована виставка дерев'яних іграшок. Серед них трапляються, як традиційні молоточки і іграшковий посуд, так і дуже цікаві екземпляри - яскраві «закідалкі» і «дзиґи».


 

 

Виды писанок

Огляд починаємо зі сходів, адже вже прямо на сходах відвідувачів музею зустрічають авторські картини в народному стилі, керамічні вироби та інші предмети, які дуже гармонійно вписалися в інтер'єр музею. Головне, не задивитися на всі боки і не впасти. На вході нас зустрічає доглядач, направляючи в круглий зал, але ми очікуємо виходу звідти туристів і для початку заглядаємо на пару експозицій. Одна з виставок показує, що традиційне розписне пасхальне яйце має безліч варіантів назви в залежності від техніки фарбування. Так, наприклад, крім писанок, які судячи з назви «пишуть», є ще крапанки, які представляють собою однотонне яйце з колами різного діаметру, я так розумію це і є «крапки».

 

 

Виды писанок в музее Коломыи

Трохи далі за склом розташовані інструменти та матеріали, які використовуються для виготовлення писанок, а також поетапно показані всі дії для перетворення простого білого яйця в справжній витвір мистецтва. З цієї експозиції видно, що процес дуже тонкий, а робота копітка і вимагає підвищеної уваги і зосередженості. Після відвідин музею Писанки в минулий раз мене зацікавило питання, яким чином так добре збереглися унікальні старовинні екземпляри. Мабуть, я тоді не помітила, що тут показаний і процес реставрації розписних яєць. Різноманітні експонати не тільки в плані розпису, а й використовуваних матеріалів і способів прикраси яєць. З експозиції нижче дізнаємося, що писанки можна вирізати з дерева, робити з кераміки з подальшим розписом, вишивати, намотувати з ниток, прикрашати соломкою, насінням, робити аплікації кольоровим папером, рослинними компонентами і бісером, розписувати воском і фарбами. Таких великих пізнань про цей вид народної творчості у мене не було до відвідування музею Писанки в Коломиї.

 

Круглый зал в музее Писанки в КоломыеКруглый зал в музее Писанки в Коломые

Потік туристів дещо вщухає, залишаючи за собою лише невиразний гул, тому ми, нарешті, вирушаємо в найоригінальніше приміщення цього музею - круглий зал всередині велетенської писанки. Фотографією важко передати відчуття від перебування в такій кімнаті, тому щоб зрозуміти, як вона виглядає, просто уявіть себе в яйці. При цьому це саме яйце має бути зсередини забарвлене насиченою червоною фарбою і злегка підсвічене лампами. Атмосфера якась трохи таємнича, але тим вигідніше при цьому виглядають експонати, а їх тут дуже багато.

 

По всьому колу цього залу розміщено виставку традиційних розписних яєць різних майстрів, що представляють населені пункти не тільки Буковини, а й інших областей України. Частина експонатів із зазначенням автора, року створення і місця проживання прихована за склом, інші писанки включені в численні панно і представлені у вигляді різноманітних за формою і малюнку композицій в рамці. У центрі залу прямо з підлоги виступає скляна піраміда. Вона є гармонійним продовженням стельової конструкція нижнього залу біля каси. Звідси зверху можна подивитися на інших відвідувачів музею.

Писанки в музее Коломыи

Так як Наталка у нас любитель уважно розглянути кожен експонат, з точки зору як історичної, так і художньої цінність, то ми старанно обходимо всю територію, розглядаємо, читаємо написи. Хоча ось для нижчих дітей прочитати деякі таблички буде складно, так як експозиція розташована зависоко. Включаємо в наш огляд і трибуни, які обрамляють центральну піраміду. У них під склом представлені композиції з писанок, предметів побуту і атрибутів народної творчості. Кожна така трибуна унікальна і має свої особливості.

 

 

Музей Писанки в Коломые

Зараз в цьому приміщенні завершуються будівельні роботи - фарбування стін, тому маленька частина експонатів недоступна, так як оточена будівельним риштуванням. Такий стан речей не дає нам відобразити всю залу в повній красі і навіть викликає деяке обурення у нашого маленького любителя музейних експонатів. Але в той же час реставрація та оновлення потрібні постійно, так як ця пам'ятка Коломиї часто відвідувана і відома у всьому світі. Тому необхідно представити її гостям в кращому світлі. Дивує, що в музеї Писанки намагаються надати завершений і відповідний вид кожної деталі. Навіть сучасний стельовий кондиціонер обзавівся українською народною прикрасою - вінком з квітів і стрічок. Це дозволило хоч трохи приховати його серед традиційного орнаменту і вписати в інтер'єр з мінімальними втратами для сприйняття загальної стилістики приміщення.

 

Музей Писанки в КоломыеМузей Писанки в Коломые

Протилежні до входу двері виводять нас у вузький напівкруглий коридор, який огинає зал із зовнішнього боку. Тут на стінах розмістили різні предмети народної творчості, починаючи від картин і закінчуючи цілими килимовими доріжками. Між дверима на іншій стороні красивий розпис, який місцями переходить на стелю.

Далі нас чекає ще три невеликі зали, кожна з яких радує відвідувачів своєю цікавою родзинкою. У першому приміщенні відразу ж в очі впадає величезне панно розписаних яєць, нанизаних на нитки. Це найбільша композиція з писанок, яку ми коли-небудь бачили. З боків зручно розташували великі плакати з поясненнями, що означає кожен візерунок. Це дуже зручно і корисно, особливо для таких необізнаних в народній творчості туристів, як ми. З усіх малюнків я знаю тільки символ Богині-Берегині і то, тому що Наталкаа в школі проходила цю тему.


Музей Писанки в Коломые

Цікаві завитки хвиль - це, виявляється, космічні води, з яких народжується Всесвіт. А ось дерева на писанках в поєднанні з оленями символізують космічне дерево в оточенні небесних оленів і коней. Якщо ж на гілках рослини розташувалися птиці, то це дерево життя. Досить просто, але в той же час заплутано. Повертаючись до панно, помічаю, що кожне яйце в цій композиції унікально, має своє забарвлення і візерунок, що вражає, адже тут представлені більше тисячі примірників традиційного народного розпису! Звичайно, цілком можливо, що повторення є, але знайти їх досить складно.

 

 

Музей Писанки в Коломые

Наступний виставковий стенд ще більш зрозуміло і детально пояснює деякі символи писанок, починаючи з витоків їх виникнення в давні язичницькі часи і до набуття ними нових відтінків в епоху християнства. Так, наприклад, на перший погляд абсолютно недоречна на розписних яйцях риба символізує життя, здоров'я і родючість, вона приносить порятунок, тому в ранньохристиянський період риба стає символом Ісуса Христа - рятівника. Але особливо мені сподобався знак нескінченності, який зображується у вигляді безперервної хвилястої лінії або меандру. Він є оберегом від злих сил. Згідно з повір'ям, потрапляючи на цю нескінченну лінію, зло не може вибратися та заподіяти шкоди власнику писанки. Треба буде взяти на замітку цей цікавий факт.

 

Музей Писанки в Коломые

Якщо ви поспішаєте, і немає часу довго стояти і читати, то рекомендую детально сфотографувати стенд, як це зробили ми. А потім в спокійній обстановці повернутися до вивчення даного питання. Трохи далі від цього інформаційного експоната розташувалася велика скляна вітрина з писанками на поличках. Спочатку мені здається дивним, що деякі місця пропущені, причому на перший погляд ніякої системи в цих пропусках немає. Але, якщо відійти подалі, а не розглядати експонати поблизу, як я, то можна побачити задум. Писанки розставлені у вигляді символу Берегині, про який ми вже встигли прочитати трохи раніше.

 

 

Музей Писанки в Коломые

У музеї Писанки в Коломиї найбільше мені подобається те, як саме представлені експонати. Це не просто набір подібних за тематикою або авторством виробів на полиці, а цілі картини, панно і міні-інсталяції. Наприклад, писанки з восковим розписом майстринь з Києва обрамлені в дерев'яну рамку, підібрані за розміром і підвішені на нитках у вигляді візерунка. І так відбувається з усіма писаними яйцями. Саме тому в такому музеї не нудно, адже кожен новий виставковий експонат привносить щось нове і урізноманітнює враження від побаченого.

 

 

Музей Писанки в Коломые

Так як чітких розмежувань приміщень і дверей немає, то ми плавно переходимо в новий зал. Родзинкою цього приміщення є куточок народного побуту. Так-так, з пічкою, меблями і домашнім начинням. Здається, що така композиція вибивається з тематики музею. Але тим цікавіше раптом відволіктися від відносно дрібних експонатів, які, якщо чесно, вже починають змішуватися в голові, і розглянути щось нове, відмінне від решти.

 

 

 

Музей Писанки в Коломые

У цьому куточку представлені вироби різних майстрів народного промислу: дерев'яні предмети меблів з витонченою різьбою, домоткані вишиті рушники, керамічний розписаний посуд і картина-ікона. Особливо привертає увагу оформлення печі керамічною кахельною плиткою. Кожен такий кахель має свій унікальний малюнок, що зображає як традиційну символіку, властиву представленим в музеї писанкам, так і звичайні сцени з життя. Техніка нагадує дитячу картинку з простими лініями, нерівними краями і неакуратною замальовкою, що дуже веселить Наталку, яка на її думку намалювала б краще. Колористичне оформлення скромне, використовуються природні кольори: зелений, жовтий, коричневий.

 

Музей Писанки в Коломые

Наступне приміщення зустрічає нас новими несподіванками. Тут ми бачимо незвичайну ляльку на постаменті. Вона разом з дерев'яною підставкою, стільчиком, імпровізованим гніздом і писанкою становить цікаву композицію. Здавалося б, що вона виставлена просто для різноманітності, але ні. Ця авторська лялька має безпосереднє відношення до розпису яєць. Вона зображує американського професора Христофора Гріндюка - колекціонера писанок. Саме тому він з такою любов’ю обіймає один з експонатів.

 

 

Музей Писанки в Коломые

На протилежному боці помічаємо ще один варіант подання розписних творінь - наступний постамент прикрашає мініатюрне дерево, на якому в якості плодів розвішані писанки. Незважаючи на гадану простоту, думаю, що це досить оригінальне рішення. Стіну за деревом прикрашають вишиті рушники і панно з різними візерунками з розписаних яєць. Причому розміщені вони не хаотично, а з урахуванням центрування, розмірів і малюнка. Все дуже добре продумано, саме тому інтер'єр музею вражає відвідувачів своєю вишуканістю та гармонійністю.


 

 

Музей Писанки в КоломыеМузей Писанки в Коломые

Останнім до розгляду представлений стенд, де за склом виставлені зразки писанок з усього світу. Ці екземпляри були передані музею Писанки в Коломиї, як нашими майстринями, які проживають тепер далеко за межами України, так і корінними представниками інших держав. Техніки і малюнки найрізноманітніші. Так, з Аргентини і США виставка поповнилася унікальними яйцями з восковим розписом, а також традиційними, розписаними фарбами екземплярами.

Канада порадувала великою колекцією писанок на дерев'яних підставках, оздоблених восковими фарбами. При цьому різноманітні не тільки візерунки та кольорові рішення, а й розміри таких експонатів. Майстриня надала роботи і традиційної величини - не більш курячого яйця, і більших розмірів.

 

Музей Писанки в Коломые

Є в музеї і незвичайні експонати з Китаю. Вони тільки за формою і розмірами нагадують традиційні українські писанки, а ось по виду більше схожі на яйця у всесвітньо відомому стилі «а-ля Фаберже». Виготовлені з каменю і прикрашені перегородчастою емаллю, вони кардинально відрізняються від робіт наших народних умільців. Але є тут і цілком впізнавані орнаменти, написані восковими фарбами, надані майстрами з Японії.

 

 

Музей Писанки в Коломые

 

Загалом, подивитися є на що, тому рекомендую уважно поставитися до цих останніх екземплярів в експозиції і розглянути детальніше. Але, якщо до кінця огляду ви вже трохи втомилися і починає здаватися, що писанки всі однакові, то варто трохи відпочити. Наприклад, написати у великій книзі свої враження від відвідин музею Писанки в Коломиї, де можна зустріти відгуки на різних мовах. Можливо, у вас виникне бажання запропонувати свої ідеї, я думаю, їх прочитають і візьмуть до уваги. Після відпочинку можна помилуватися незвичайними писанками наших українських майстринь з різних куточків України. Так, ми помічаємо витончене ажурне яйце, виконане восковими фарбами із застосуванням техніки травлення.

 

Музей Писанки в Коломые

Ще мені, наприклад, дуже сподобалися мотанки - яйця прикрашені візерунками з ниток. Яскраві, але природні кольори, приємна фактурність і цікаві малюнки вигідно виділяють цю групу серед інших експонатів. Вражає акуратність і плавність переходів одного кольору в інший. Я б із задоволенням зайнялася такою технікою, якби мені вистачало посидючості і терпіння досягти подібних результатів. Може бути, коли-небудь ... Зараз же я просто милуюся роботою інших.

 

 

Музей Писанки в Коломые

 

І останнє, на що хочу звернути увагу в цьому музеї - це те, що кожен відвідувач-українець зможе знайти серед виставкових зразків своїх земляків, якщо не по населеному пункту, то хоча б по регіону. Ось, і ми помітили серед усього розмаїття писанок роботи майстрині з нашої Дніпропетровської області. Це так звані «мальованки», прикрашені відомим в усьому світі петриківським розписом. Як бачимо, і нам є чим пишатися. На цьому наше повторне, а для Наталки перше, відвідування музею закінчується, але при цьому з нами залишається море позитивних емоцій і приємних вражень.

 

 

 

Світлини більш великих розмірів можна побачити на форумі сайту Наші подорожі в темі: Музей Писанки в Коломые: описание, фотографии, отзывы и впечатления.

 

Обновлено 15.05.2019 15:34
 

Вы не можете комментировать этот материал без регистрации