Home Міста України Западная Украина Коломия. Парк скульптур «Сім чудесних писанок»
28.05.2024
Коломия. Парк скульптур «Сім чудесних писанок» Печать E-mail
Рейтинг пользователей: / 20
ХудшийЛучший 
Автор: Ірина   
01.02.2018 19:30

Частина перша. Дорога, парк скульптур «Сім чудесних писанок» та інші цікавинки біля музею Писанки в Коломиї

 

Дорога в Коломыю

Настав четвертий день нашого відпочинку в Яремче. Ранок не приносить нам нічого нового в плані погоди і повністю виправдовує прогноз - похмуро і йде дощ. Дістаю з запасів наступний варіант на дощову погоду - сьогодні ми їдемо в Коломию! Це красиве затишне містечко ми вже відвідували взимку, але хотілося б і влітку. До того ж минулого разу Наталка з нами не їздила, а одними з головних визначних пам'яток Коломиї можна вважати музеї, які вона дуже любить. Загалом, якщо ви не любитель стародавніх речей, народної творчості та історії, то навряд чи знайдете в моїй розповіді щось цікаве, хоча ... Може, саме почитавши статтю і переглянувши фотографії, зрозумієте, що музеї це не так вже й нудно. Тим більше в Коломиї знаються на організації виставок старовини - не дарма ж ми ще раз вирішили відвідати це місто. Але для початку за традицією кілька речень про сам шлях до Коломиї ...

 

Вирушаємо в подорож під сильним проливним дощиком, але дуже швидко по мірі того, як гори залишаються позаду, погода трохи змінюється. Незмінними залишаються щільні сірі хмари, що нависають над головою. Нарешті, можна озирнутися на всі боки, без пелени дощу. Незважаючи на те, що проїхали ми не так і багато, від гір залишаються відносно невеликі пагорби. Вони мальовничо парують, поповнюючи запаси вологи в небі.

Аист в гнезде

Такий краєвид зберігається досить довго, дозволяючи повністю насолодитися ним та таким явищем природи, як випаровування води. Рельєф місцевості значно змінюється. Від гірської гряди нас відділяє річка, яка тече десь внизу. Ми ж їдемо по рівному плато, пролітаючи одне за одним доглянуті села. Ці населені пункти дуже схожі між собою за своєю архітектурою, внутрішньою будовою подвір'я і розташуванню головних об'єктів - церков, сільських рад, магазинів. При цьому одне село плавно перетікає в інше, а в деяких місцях знак закінчення населеного пункту стоїть за покажчиком про початок наступного. Однією з цікавих особливостей, помічених нами по дорозі, стає велика кількість гнізд лелек. Вони розташовані на електричних стовпах уздовж вулиці, рідше на виступаючих частинах будівель. При цьому кожне таке житло населене. А перед залізничним переїздом в одному з сіл, ми бачимо дуже цікавий і незвичайний об'єкт - «двоповерхове» гніздо.

 

Стоги сенаКоломыя

Лелека сидить на цьому троні, як король всіх птахів, поглядаючи на проїжджаючі машини з висоти не тільки стовпа, а й метрового нагромадження гілок. Крім цього сільська місцевість радує нас веселенькими копицями сіна, які густо засіяли не тільки лугові поля, а й приватні подвір'я. Особливістю цих сховищ сухої трави є те, що вони відносно пласкі, високі і при цьому деякі нахилені в якусь одну сторону.

Через дощ і бажання помилуватися видами ледве встигаю сфотографувати диво-стоги, як несподівано зовсім вже сільська місцевість перетворюється в подобу нашого селища міського типу, і ми в'їжджаємо в Коломию. Вона зустрічає нас поганою мокрою дорогою, сильним вітром, але вже майже без хмар. Серед сірої маси неба з'являються досить значні шматки блакитного кольору і білі краєчки купчастих хмар.


Парк скульптур Семь чудесных писанокПарк скульптур Семь чудесных писанок

Першим пунктом нашої подорожі в Коломию стає найвідоміша і впізнавана в усьому світі пам'ятка міста - музей Писанки, побудований в 2000 році. Знаходиться він в центрі міста серед старовинних будівель, вузьких вуличок і бруківки. Це дещо ускладнює проїзд і паркування, але ми знаходимо містечко біля скверу, розташованого за будівлею музею. Для початку прогулюється по зеленій зоні. Тут, серед густих чагарників, високої трави і розлогих дерев «розкидані» незвичайні статуї з каменю. На початку алеї стоїть кам'яна плита з табличками про те, що ж насправді являє ця скульптурна експозиція. З неї ми дізнаємося, що це парк скульптур «Сім чудесних писанок» - унікальний об'єкт культури.

У цієї пам'ятки Коломиї, яка несподіванок опинилась поруч з музеєм, цікава історія виникнення. Вона замислювалася, як парк кам'яних декоративних писанок від відомих скульпторів Львова і Коломиї. Що саме має вийти в результаті, майстрів не повідомили, а тільки дали тему і матеріал для роботи. У підсумку, як всі творчі люди вони підійшли до вирішення завдання з неабиякою часткою фантазії, і я б навіть сказала легкого гумору. Замість традиційних яєць з орнаментом, жителі та гості Коломиї побачили в парку сім скульптур, в кожній з яких захована писанка.


парк скульптур «Семь чудесных писанок» Музей Писанки в Коломые

Причому кожна статуя має свій символічний сенс. Наприклад, одна з них - це птахи нерозлучники, між якими сховалося яйце. За задумом майстра така фантазія з каменю символізує стійкий шлюб, тому молодята можуть скористатися нагодою і перевірити майбутню сім'ю на міцність. Для цього потрібно залізти удвох на скульптуру, що істотно ускладнюється, тому що місце є тільки для двох ніг. Ми, звичайно, цієї та іншої інформації про парк скульптур «Сім чудесних писанок» тоді не знали, тому у нас з пташками постояла тільки Наталка.

Нарешті, ми підходимо до входу в музей Писанки. Ця відома у всьому світі будова являє собою гігантське розписане яйце з невеликою білою прибудовою ззаду. Територія чиста і доглянута, а сама споруда пофарбовано яскравими насиченими фарбами. При цьому погода зовсім вже налагодилася, вийшло сонце і ще вигідніше показало цю унікальну пам'ятку нам і нашому об'єктиву.


 

Музей Писанки в КоломыеМузей Писанки в Коломые

Помічаю цікаве нововведення - на майданчику перед музеєм виставлена значна експозиція писанок вище людського зросту. При цьому кожне таке яйце обертається, тому його можна розглянути з усіх боків. А подивитися є на що, адже кожен малюнок унікальний. Тут представлені, як традиційні орнаменти етнічного регіону, так і цілі картини зі своїми персонажами і сюжетом.

Наталка неодмінно хоче сфотографуватися біля кожного яйця в Коломиї, але навіть тут їх настільки багато (більше 10 точно), що я намагаюся скомпонувати знімок так, щоб в кадр потрапляли кілька писанок, що розташовані поряд. При цьому на моє зауваження, що це буде якось нудно, Наталка починає придумувати різні незвичайні пози для кожної фотографії. На одному знімку вона "тримає" яйце з традиційним розписом на плечах, як атланти земну кулю.

 

Музей Писанки в Коломые

На іншому фото Наталка намагається зробити колесо на поле, намальованому на яйці-картині. На цій писанці вже зображений цілий пейзаж з горами, луками, річками, сонцем і людьми. Все символічно, в традиційній техніці рисунка, насичено і яскраво. До речі, на території біля музею писанок посаджені різноманітні троянди. Нам пощастило - ми приїхали в самий розпал цвітіння і буяння зелених фарб. У поєднанні з цікавими експонатами і незвичайною будівлею все це розмаїття кольорів виглядає особливо ефектно. Вдосталь намилувавшись, нарешті, прямуємо в сам музей для огляду інших цікавинок Коломиї.

 

 

Світлини парку скульптур в Коломиє більш великих розмірів можна побачити на форумі сайта Наші подорожі в темі: Четвертый день. Коломыя, достопримечательности

Обновлено 15.05.2019 15:34
 

Вы не можете комментировать этот материал без регистрации