Home Подорожі пішки Западная Украина Сходження на Говерлу.
21.07.2024
Сходження на Говерлу. Печать E-mail
Рейтинг пользователей: / 140
ХудшийЛучший 
Автор: Ірина   
07.10.2017 16:28

/продовження опису нашої подорожі на авто до підніжжя Говерли/

Маршрут на Говерлу

Початок маршруту (першу частину шляху зелений і синій маршрути йдуть разом) зустрічає нас прохолодою, соковитою зеленню під деревами, хвойними пахощами, хрусткотливими шишками і химерно звиваючимся корінням. Тут охайно, і поки  що небагатолюдно, хоча мандрівники зустрічаються. Біля витоків стежки на Говерлу підліску немає, тому туристами затоптані великі території, і розібратися, як же правильно йде маршрут складно і доводиться уважно виглядати маркування на деревах. Хоча в цьому є й переваги - можна вибрати більш зручний для своєї фізичної підготовки підйом, віддалитися від особливо галасливій компанії без ймовірності заблукати, і помітити багато цікавих дрібниць.


 

 

Маршрут на Говерлу

Несподіваним сюрпризом для непідготовленого туриста стане манекен, що висить над стежкою між деревами. Якщо наштовхнутися на нього випадково, при цьому повністю зануреним в споглядання природи або з думками про майбутній підйомі, то можна здорово злякатися. Така зависла людина, як би попереджає, що очікує необережного мандрівника, який не буде дотримуватися правил поведінки на маршруті на Говерлу. Хоча насправді манекен покликаний всього лише рекламувати захоплюючу розвагу - мотузковий спуск вниз. Незважаючи на невелику висоту, це досить екстремальне заняття, враховуючи густоту розташування дерев.

 

 

Маршрут на Говерлу

Хоча в цьому місці підйом на Говерлу візуально не такий і крутий, для втомленого організму він досить відчутний. Хоча на перший погляд здається, що стежка, вкрита відполірованими корінням , практично горизонтальна. А ось біль в м'язах ніг і уривчасте дихання свідчать про протилежне - ухил все ж є. Час від часу дорога більш круто йде вгору, тоді вже без відпочинку не обійтися, але ж ми тільки почали свій підйом. Намагаюся, не звертати увагу на вибрики організму, а просто насолоджуватися навколишніми видами. Особливо вдало це виходить, коли під ногами хаотичним малюнком розбігаються улюблені мною і Наталкою «корненние ступеньки».

 

 

Маршрут на ГоверлуЦветы на Говерле

Попереду з'являються великі галявини - ми наближаємося до завершення підйому по лісистій частині Говерли. Прохолода лісу поступово відходить, коріння змінюються утоптаної вузькою смугою грунту, а до стежки впритул підступає буйна зелень. В одному з перших вікон в лісовому масиві помічаємо те, що підсилює наше занепокоєння: як ми зможемо дістатися до вершини Говерли в такий не дуже добрій фізичній формі? Виявляється, ми пройшли найпростішу частини шляху на гору. Попереду ж нас чекає більш крутий, хоч і дуже мальовничий підйом. Ліс поступово тане, дерева зменшуються в розмірах, по краях стежки таємничим чином перетворюючись в низький чагарник, а трохи осторонь в мініатюрні смереки. Сонце яскраво висвітлює наш шлях, закликаючи не сумувати, а вірити в свої сили і таки підкорити гору. З цього боку Говерли тепло, якщо не сказати жарко - вітру немає, тому земля рясно вкрита соковитою травою і всілякими квітами, над якими дзижчать комахи.

Растительность на ГоверлеТропа на Говерлу

Крім того тут все частіше зустрічаються густі зарості чорниці - низькорослого чагарнику з гладким листям ніжно-зеленого кольору та недостиглими дрібними ягідками. Місцями кущі об'єднуються в великі групи, утворюючи приємний для ока наче живий килимок. Виникає бажання прилягти на нього і відпочити, але не вийде. Незважаючи на гадану м'якість, гілки чорниці, особливо біля основи тверді, жорсткі і місцями колючі. Сам шлях на Говерлу в цій частині дороги являє собою утоптану стежку з глини, яка чогось сильно петляє серед чагарників. Заздалегідь подивитися, куди вона нас поведе, неможливо. Але тим цікавіше відкривати нові території, та й інших учасників підйому (а для декого і спуску) не видно. Таки йти наодинці з природою якось приємніше і комфортніше. Хоча з чутністю на такому шляху не дуже, точніше чутність навіть занадто гарна. І інших мандрівників нехай і не видно, але відмінно чутно.

 

Тропа на Говерлу

Поки що стежка не перевіряє наші сили крутим підйомом, а густий ліс не приховує навколишні краєвиди, тому встигаємо на повну насолодитися красою гірських вершин, яких з просуванням стає дедалі більше. Сонце припікає, і зупинки на відпочинок і угамування спраги частішають, але ми при цьому не програємо - очі так і розбігаються від прекрасних краєвидів. Мозок, намагається увібрати кожен новий пейзаж і гарячково запам'ятовує кожну деталь. Але деякі особливо мальовничі картинки ми за традицією довіряємо фотоапарату.

 

 

І ось ми підходимо до крутого схилу, порослого низьким чагарником. Стежка стає дуже вузькою і кам'янистою. Вона різко йде вгору і губиться десь близько неба. Принаймні, з нижньої точки здається саме так. Ну, ось тут нам вже справді буде не до фотосесій, тому ховаємо фотоапарат і, зібравшись з силами, починаємо підйом. Місцями стежка роздвоюється, і можна вибирати найбільш зручний для себе шлях на Говерлу. Іноді дорога і зовсім перетворюється у вузький струмок з глинистими слизькими берегами і тоді доводиться пробиратися серед чагарників. Як добре, що ми вирішили підкорювати найвищу гору України не після дощу - тоді стежка повністю перетвориться в водний потік.

Схил настільки крутий, що, піднімаючись, бачиш перед собою тільки стежку, а ось щоб розглянути навколишні краєвиди потрібно шукати відгалуження з більш рівною поверхнею. Інакше ризикуєш втратити рівновагу, навіть просто озираючись назад. Зрідка виходить дивитися по сторонах, де чудова природа Карпат тішить зір численними квітами та соковитою зеленню. В цей час тут квітнуть білі ніжні анемони, які гойдає вітер. І що цікаво, тут чорниця вже зовсім без ягідок, навіть зелених, а просто вся в рожевих яскравих кольорах. Так що ми змогли на власні очі побачити, як від висоти над рівнем моря залежить рослинний світ.

Здебільшого  по цьому зеленому маршруту на Говерлу усі підіймаються, але несподівано нам зустрічається попутний потік туристів. Кілька людей з палицями обережно просуваються донизу, маневруючи між камінням. Помічаю, що це саме каміння, яке нам допомагає при підйомі - на них зручно спиратися, і вони не слизькі, сильно заважає під час спуску, створюючи непереборні перепони. Як добре, що ми вибрали цей маршрут для підкорення гори, а не для повернення до бази Заросляк. Щоб розминутися, доводиться шукати острівець-відгалуження, що дає нам можливість перепочити і хоч трохи озирнутися.

Виды с Говерлы

По занадто рожевому личку розумію, що втомлюються при такому підйомі не тільки непідготовлені дорослі, а й треновані дівчинки-спортсменки. Хоча за настроєм і швидкості пересування зовсім непомітно, що Наталка втомилася. Десь далеко внизу помічаємо червоні дахи бази Заросляк. І відразу ж виникає здивоване запитання: невже ми стільки пройшли? І зароджується впевненість, що ми все-таки зможемо досягти своєї мети. Навколо відкриваються все нові гірські хребти, оповиті серпанком. Картинка настільки мальовнича, об'ємна і виразна, що я все-таки дістаю фотоапарат і фіксую деякі пейзажі.

Нарешті, попереду виринає закінчення цієї частини шляху на Говерлу, ми виходимо на більш відкритий простір і розуміємо, що не дарма стільки часу тягли теплі речі. Незахищений схил зустрічає нас першими поки ще рідкісними поривами холодного повітря. Розпалені складним підйомом, ми, тим не менш, одягаємо кофти, бо часом вітер, як то кажуть, пробирає до кісток. І це влітку, в кінці червня. Перед виходом на останню, кам'янисту ділянку дороги на Говерлу, оглядаємо околиці і з деяким жахом розуміємо, що підніматися нам ще довго ...

Пейзажи с Говерлы

Спершу потрібно підкорити проміжну верхівку, а вже після вийти на «фінішну пряму» до довгоочікуваної мети. Ця частина шляху являє собою відносно рівний схил без ярів і перешкод, з дрібними кам'яними вкрапленнями, густими пучками трави і рідкісними низькими квітами. Якби не крутий підйом і сильний пронизливий вітер, то йти тут було б досить просто. Насправді ж виявляється, що це найскладніша ділянка дороги на Говерлу, особливо з урахуванням погодних умов. Останню частину шляху ми долаємо значно повільніше, з великою кількістю зупинок на відпочинок. Для боротьби з негодою використовуємо не продувні куртки і капюшони, тому раджу взяти в залежності від пори року додаткові речі, бажано з каптуром, так як вуха теж дуже змерзли.

 

Вид с вершины Говерлы

На проміжній вершині ми швиденько оглядаємо хрест і пам'ятник, тому що шпаркий вітер не дає повною мірою насолодитися цією маленькою перемогою. До того ж, і майбутня відстань не дуже сприяє спокійному спогляданню. Виникають суперечливі бажання - чи то швидше потрапити на вершину Говерли, чи то просто впасти від знемоги десь на середині дороги. Остання частина шляху більш крута і більш вітряна ... По боках я вже і не дивлюся, тільки під ноги і зрідка з тугою на завершальну мету нашої нинішньої подорожі, що бовваніє десь зверху. М'язи ніг відмовляються виконувати свої функції, дихання так і норовить збитися, але мозок вперто вимагає продовжувати шлях. Сил додає те, що Наталка бадьоро крокує та з посмішкою наближається до своєї мрії - підкорення Говерли. Природньо, що саме вона перша вибігає на вершину гори і урочисто оглядає околиці з висоти 2061 метр над рівнем моря!

 

Світлини більш великих розмірів можна побачити на форумі сайту Наші подорожі в темі: Восхождение на Говерлу

Обновлено 15.05.2019 15:34
 

Вы не можете комментировать этот материал без регистрации