25.07.2024
Олеський замок Печать E-mail
Рейтинг пользователей: / 4
ХудшийЛучший 
Автор: Irina   
24.02.2010 22:47

 

Олеский замокОстаннім з туристичного маршруту «Золота підкова України» на сторінках сайту «Наші подорожі» розглянемо Олеський замок. Від Підгорецького та Золочівського замків він відрізняється, перш за все, своїм поважним віком. Адже це найстаріший зі збережених замків України. Імовірно його будівництво почалося в 1241 році, після спустошення монголо-татарами давньоруського міста Пліснеськ. Звідси і заплутана, складна і довга історія Олеського замку з безліччю власників і подій.

 

Олеський замок. Як дістатися.

 

Олеский замокОлеский замокРозташований Олеський замок у Львівській області на околиці селища Олесько, через який проходить міжнародна траса Київ - західний кордон України. Дістатися до Олеська можна на маршрутному таксі «Львів - Броди», яке регулярно відправляється від Автостанції № 2 міста Львова (вул. Б.Хмельницького, 225). У 6 кілометрах від замку знаходиться станція «Ожидів-Олесько», на якій зупиняються приміські електропоїзди, що відправляються від Львівського приміського вокзалу (вул. Городоцька) у Бродівському напрямку.

 

Історія Олеського замку.

 

Олеский замок

Виникнення Олеського замку відбулося у важкий період розпаду Київської Русі на окремі князівства. При цьому захоплення території зовнішніми ворогами в цей період почастішали. Розташований на перетині стародавніх торгових шляхів з Валахії та Угорщини на Волинь Олеський замок зазнав особливої уваги з боку загарбників. Після того, як землі Київської Русі були поділені між Польщею, Молдовою, Литвою та Угорщиною, і замок виявився на кордоні Литви і Польщі, вони постійно боролися за право володіння цим укріпленням.

 

Олеский замок

Якщо спробувати відстежити, коли і хто побудував Олеський замок, то є тільки припущення і здогадки дослідників. Вперше документально замок згадується в 1327 році, коли він перейшов у володіння Юрія - сина мазовецького князя Тройдена і руської княжни Марії. Припускають, що сам замок побудував один із синів Юрія Львовича - Андрій або Лев, але достовірних відомостей про час будівництва Олеського замку немає.

Олеский замок

З 1340 року розпочинається постійна боротьба Польщі та Литви за володінням замком біля Олеська. В цей рік Олеська фортеця стала власністю литовського князя Любарта, а вже в 1366 році її відвойовує польський король Казимир Великий. Наступний правитель Польщі - Людовик передав Олеський замок Опольському князю Владиславу - останньому князю Галичини, який в 1375 році після невдалих спроб окатоличення галицьких земель, передає права на замок галицькому єпископу.

 

Олеский замок

Це викликає бурхливий протест у російського населення і до 1377 року замок знаходиться у владі повстанців поки король, приборкавши повстання, не розмістив на території Олеської фортеці угорський гарнізон для захисту від посягань литовців. Постійні набіги литовських військ не влаштовували угорців, і після смерті Людовика у 1382 року вони за викуп віддали Олеський замок наполегливим литовцям. Довгий час до 1432 рік замок належав Свидригайло, литовському князю, який використовував Олеську фортецю для боротьби з Польщею за землі і титули.

Олеский замок

В цей рік після тривалої облоги Олеський замок був взятий військами польського короля Владислава Варненьчика, який передав його у вічне користування Янові з Сенни, нащадки якого стали називатися в зв'язку з цим Олеськими. Незабаром замок був поділений поміж двома сім'ями Кам'янецьких і Гербуртів, як придане, для чоловіків двох дочок з роду Олеських. Часті набіги татар в 1442, 1453, 1507, 1512 1519 і т.д. призвели до того, що Олеський замок був сильно зруйнований і довгий час обходився без доброго господаря.

 

 

Олеский замок

Лише після припинення набігів в середині XVI століття, почалося поступове відновлення замку. А в 1605 році він перейшов в руки великого українського магната Івана Даниловича, який і зовсім задумав перетворити похмуру середньовічну фортецю в ренесансний палац. За допомогою невідомого архітектора (імовірно це був Галеаццо Аппіані) йому це вдалося. Набувши майже сучасного вигляду, Олеський замок, знову як придане, перейшов до Конєцпольського. Його прагнення розкішно жити, призвели до того, що замок був поділений серед 17 кредиторів.

Олеский замок

Як бачимо, історія Олеського замку тісно переплітається з історіями Підгорецького та Золочівського замків. Так в 1681 році, розплатившись з кредиторами, власником замку став Ян Собеський, який відремонтував його і зробив своєю «віллою». Якуб Собеський, який володів замком після батька з 1716 року, через три роки продав його Жевуському. Під час володіння Олеським замком сім'ї Жевуських був змінений інтер'єр, який набув розкоші та отримав багате оформлення. Але не весь рід був таким господарським, Вацлав Жевуський розорив замок і звів нанівець всі старання предків, вивізши всі цінності в Підгірці і пустивши Олеський замок «з молотка».

 

 

Олеский замокОлеский замок

У підсумку замок поміняв ще двох власників - Зелінського і Літинських. Останні господарі намагалися якось підтримувати замок, але після руйнівного землетрусу у 1838 року і не менш руйнівних пошуків коштовностей в стінах замку, закинули цю марну справу та вкрай запустили свої володіння. У 1882 році, коли Олеський замок викупила Польща, він вже був більше схожий на руїни, ніж на укріплення. В ті часи повну реставрацію так і не зробили, і до 1939 року напівзруйновану будівлю використовували, як жіночу сільськогосподарську школу. Нарешті, з 1965 року руїни стали облаштовувати працівники Львівської картинної галереї. На цьому і закінчився період руйнувань, і 21 грудня 1975 року в Олеському замку була відкрита філія картинної галереї.

 

 

Опис Олеського замку.

Архітектура. Історія.

 

Олеский замокОлеский замок

Олеський замок розташований на узвишші, висотою близько 50 метрів. Саме воно було основою укріплення. По схилу гори проходив вал із частоколом, далі вал з водяним ровом. І довершувала оборону замку природна - перешкода заболочена рівнина навколо. Свій сучасний архітектурний вигляд Олеський замок набував поступово, у три етапи. Першою в кінці XIII початку XIV століть побудували фортечну стіну довжиною близько 130 метрів, яка мала овальну форму. В середині XVI століття почалася добудова та зміцнення Олеського замку.

 

 

Олеский замокОлеский замок

Усередині муру на сході побудували каплицю і двоповерхову будівлю, від якої до наших днів залишилися лише готичні портали й обрамлення вікон. Південно-східна частина обзавелася вежами. Змінився і характер укріплень у зв'язку з розвитком вогнепальної зброї – обороні знаряддя були винесені за межі фортечних стін, удосконалилися вали, з'явилися бастіонні споруди, сліди яких досі збереглися в східній частині. Замкові приміщення розширились і придбали нового житлового вигляду та призначення, бо до цього на території фортеці люди жили виключно під час облоги.

 

 

 

Олеский замокОлеский замок

У той же час товсті (2,5 метра) стіни замку були оштукатурені та місцями досягали в висоту 10 метрів. Наступним етапом було розширення замкових приміщень, яке велося в період з кінця XVI початку XVII століть. І хоча основні приміщення Олеського замку, що примикають до фортечного муру, залишилися ті ж самі, але деякі доповнилися додатковими поверхами, і були з'єднані між собою відкритими галереями у вигляді ордерних аркад. А ось такі приміщення, як будинок старости, стайні, солодовня, приміщення для охорони розташувалися по обидва боки дороги, що веде до замку.

 

 

 

Олеский замокОлеский замок

Для перетворення середньовічної фортеці в ренесансний палац скористалися відносно простим методом прикрашання зовнішніх стін кам'яними обрамленнями навколо вікон, порталами навколо дверей і гербами власників. І похмура середньовічна фортеця заграла. Цьому чимало сприяло і зміна інтер'єру Олеського замку.

 

 

 

Інтер'єр Олеського замку.

 

Олеский замокОлеский замок

Значні зміни інтер'єру замку припали на XVIII століття, коли за справу взявся французький скульптор Леблан. Олеські приміщення обзавелися новими розкішними камінами і печами, на стінах заграла ліпнина, а штучний мармур і розпис привнесли в інтер'єр фарби і королівський блиск. Кімнати до того змінилися, що зажили окремим життям і заслужили собі назви в залежності від призначення і декоративного акценту.

 

 

Олеский замокОлеский замок

Так, кімната, на стінах якої красувалися королівські портрети, називалася «портретна». Відома картина «Викрадення Європи» дала назву одному із залів - європейський. Безліч дзеркал перетворили інший зал в «дзеркальний», а картина «Битва під Віднем» визначила назву «віденської» кімнати. Зараз в стінах замку діє експозиція картинної галереї Львова, де можна побачити твори мистецтва майстрів XIII-XIX століть - живопис, ікони, скульптури.

 

 

 

 

Олеский замок

Велика колекція батальних полотен з польської історії зацікавить любителів військової живопису. Це і картини «Битва під Клушино» Симеона Богушовіча, «Битва під Хотином» Фердинанда ван Кесселя і Андрія Стаха, «Битва під Віднем» та «Битва під Парканами» Мартіно Альтомонте. У музеї Олеського замку знаходиться найбільше в Україні зібрання об'ємної дерев'яної скульптури XIV-XIX століть, таких відомих майстрів, як Пінзель, Гуттер, Кутшенрайтером, Маркварт, Фесінгер. Це досить експресивна і динамічна колекція.

 

 

 

Парк біля Олеського замку.

Олеский замокОлеский замок

У XVII столітті навколо Олеського замку був розбитий великий і розкішний парк. Крім різноманітних, не властивих клімату цитрусових, олеандрів і кипарисів, парк прикрашали численні скульптури та фонтани. Зараз Олеський парк поступово відновлюється: знаходяться і розчищаються старі доріжки, висаджуються рослини, реставруються скульптури і фонтани. Уже зараз відновлений чудовий фруктовий сад. Водойми парку живляться проточною водою з річки Люберці. Біля території замку можна придбати сувеніри та покататися на возі. На одній з терас парку відкрито виставку скульптур з каменю.

 

 

 

Олеський замок. Враження від відвідин.

Олеский замокОлеский замок

Першим, заходячи на територію Олеського замку, бачиш розкішний парк біля замку. Широка алея з кам'яними скульптурами і високими кипарисами веде до підвищення, на якому стоїть замок. Химерні статуї трохи потемніли і зруйнувалися, але все-таки досить добре збереглися.

 

 

 

 

Олеский замокОлеский замок

Допоміжні будівлі біля дороги, що веде до замку, теж прикрашені статуями, різьбою і ліпниною. Вони вимагають невеликої реставрації, бо місцями штукатурка облупилася, оголюючи звичайні камені. Хоча такий старинно-занедбаний вигляд додає парку і будівлям виразності і відчуття того, що все це, побудоване кілька століть назад, стійке і не підвладне сильним руйнуванням, які несе невблаганний час.

 

 

 

 

Олеский замокОлеский замок

Незабаром в просвітах гілок паркових дерев показуються міцні стіни Олеського замку, що велично підноситься над прилеглою рівниною. Він виглядає неприступним і навіть здається якимось монолітним, мовби він складається з великого шматка каменю, а в середині немає ніяких приміщень. Вимощена дорога проходить під самими стінами, підкреслюючи це відчуття, навіть, незважаючи на вікна і прочинену браму.

 

 

Олеский замокОлеский замок

Коли ж наближаєшься, то окремі елементи, такі як ковані ліхтарі, шпиль надбрамної вежі, незвичайні деталі у вигляді драконів, привертають увагу і змушують оглядати все до дрібниць. Одразу пропадає відчуття Олеського замку, як простого величезного шматка каменю, поступово деталі надають йому обжитого вигляду і внутрішні форми. Варто трохи побродити і навколо замку. З пагорба відкривається чудовий вид на навколишні землі, далекі пагорби і прилеглий парк. Скрізь арочну браму потрапляємо в невелике подвір'я з трьох боків оточене високими мурами.

 

 

 

Олеский замокОлеский замок

Попереду бачимо дерев'яну галерею, що з'єднує два крила Олеського замку. Дворик викладений каменем, в аркових поглибленнях стоять різноманітні знаряддя. Піднімаючись сходами в галерею, трапляються якісь темні провалля у підвали с хитрини щаблями. Зверху двір виглядає просторіше, але все одно високі стіни, не пропускаючи багато світла, створюють замкнуту і похмуру атмосферу.

 

 

 

Олеский замокОлеский замок

Пройшовши в приміщення, потрапляємо в дивовижний світ старовинних меблів з неймовірними візерунками з різних порід дерева. Мене, як мандрівника, особливо вразив довгий стіл, на якому за допомогою різнокольорових порід дерева зображена цікава карта місцевості з вирізаними назвами, малюнками фортець і поселень, шляхами, річками та іншим. Особливого відтінку всієї цієї величності надають чорні похмурі каміни, оточені численними картинами. Величезна колекція всіляких полотен додає яскравих фарб до суворого офіційного стилю внутрішнього інтер'єру Олеського замку.

 

 

Олеский замокОлеский замок

Не лише портретами і полотнами військових баталій багата галерея замку, а й великою кількість пишних і майстерно виконаних ікон, позолота і фарби яких світяться зсередини. Навіть прості лампи в Олеському замку виконані в різному стилі і заслуговують на окрему увагу. Виставка невеликих статуеток розміщена на одній зі стін приміщення Олеського замку. Тут є і прикрашені золотом і бронзою порцелянові фігурки, і різьблені дерев'яні з напрочуд точними лініями і дрібними штрихами статуетки, і ковані химерні бра-свічники.

 

 

Олеский замокОлеский замок

Навіть такі сучасні деталі, як дроти освітлення і сигналізації підібрані за кольором і викладені смугами, що повторюють рельєф стін і стелі. У підвалах замку з арковими склепіннями знаходиться безліч кам'яних брил з ліпниною і різьбленням, знайдених при різних дослідженнях і розкопках. Поряд знаходиться і глибокий старовинний колодязь. Колись його глибина була 72 метри, і простояв він дуже довго, завдяки зміцненню стін камінням. Зараз в його надрах лежить безліч дрібних і не дуже грошових знаків, які кидають туди туристи, чи то в надії повернутися сюди ще раз, чи то для виконання якихось своїх бажань.

 

 

 

Олеский замокОлеский замок

Описувати чудовий Олеський замок можна довго, застосовуючи всілякі епітети і слова, але краще всього самому побродити по парку, що прилягає до території, дворику, кімнатах і підвалах замку. Назавжди залишаються найяскравіші, довговічні і дивовижні враження та відчуття.

 

 

 

 

 

Карта Карпат. Галичина.

Обновлено 19.11.2019 15:11
 

Комментарии   

 
+2 #1 Rinsvind 26.02.2010 10:04
Интересно, как все эти замки выглядели когда в них действительно жили?:)
 

Вы не можете комментировать этот материал без регистрации