Home
14.07.2024
Підгорецький замок Печать E-mail
Рейтинг пользователей: / 55
ХудшийЛучший 
Автор: Irina   
08.02.2010 21:09

Подгорецкий замок

На сторінках сайту «Наші подорожі» вже був описаний один із замків, який включено до туристичного маршруту «Золота підкова України» - Золочівський замок. Тепер же настала черга ще одного дивного пам'ятника старовинної архітектури - Підгорецького замку. Якщо Золочівський замок постав переді мною і залишився в пам'яті, як королівська резиденція, то Підгорецький - при першому погляді більше нагадує старовинний замок з привидами. Таке враження здебільшого створює занедбаність замку, хоча й в образі будівель з їх похмурістю і строгістю можна відчути присутність чогось примарного і незбагненного. Але про все по черзі.

 

 

 

1. Розташування Підгорецького замку.

Подгорецкий замок

Розташований Підгорецький замок на сході Львівської області, в селі Підгірці Бродівського району. Дістатися можна по трасі Е40 (напрямок від Рівного до Львова), через 15 км за Бродами поворот праворуч на Золочів. Після нього десь за 1 км видно Підгорецький замок.

Якщо ви будете добиратися громадським транспортом, то підійде автобус Броди - Золочів (з районного центру – м. Броди). Виходити потрібно на зупинці "Підгірці", після чого хвилин 20-30 пройтися пішки до Підгорецького замку, який добре видно із зупинки.

2. Історія Підгорецького замку.

Подгорецкий замокПерші згадки про Підгорецький замок, хоч і не в його теперішньому вигляді датуються десь 1530 роком. Тоді на замковій горі в Підгірцях стояло оборонне укріплення, що належало родині Підгорецьких. Сучасний вигляд замок набув при новому власнику - гетьмана Станіслава Конєцпольського, який купив замок у 1633 році. Проект нових оборонних укріплень для нього створив Гійом Лавасер де Боплан, а проект палацу - Андреа дель Аква. Будівництво за цими проектами велося протягом 1635-1640 років. А вже в 1646 році Підгорецький замок, повністю готовий до прийому високих гостей, відвідує король Владислав IV. Але недовго тривав цей період розквіту замку. Під час визвольної війни під командуванням Богдана Хмельницького, Підгорецький замок був серйозно пошкоджений. І лише в 1656 році починається відновлення замку, але при цьому він переходить в якості подарунка до Яна III Собеського. Через сильні руйнування реставрація замку тривала до 1680 року. Але знову  довго простояти охайним і доглянутим йому завадив напад татар, під час якого Підгорецький замок знову постраждав. Втомившись від нескінченних реставрацій, Собеські продають замковий комплекс разом з навколишніми селами Станіславу Жевуському.

Подгорецкий замок

Після цього почався новий період в житті Підгорецького замку - період пишних святкувань, бенкетів, феєрверків і парадів. У 1728 році син Станіслава Жевуського Вацлав починає масштабну реконструкцію замкового комплексу, при цьому перетворюючи двоповерхову будівлю в величний триповерховий палац. Зміни торкнулися і в'їзду на територію Підгорецького замку. Тепер численні гості приїжджали через парадний Гетьманський заїзд, оснащений сонячним годинником. На краще змінилось і внутрішнє оздоблення замку.

 

 

Подгорецкий замок

Він наповнився старовинними меблями, цінними речами з Олеського замку, величезною колекцією цінних картин, книг і старовинної зброї. Мало того, на території Підгорецького замку створюється друкарня і театр. Під час різних святкувань за стінами Підгорецького замку звучить власний оркестр, по алеях парку проходять пишні військові паради, а вечорами численних гостей радують розкішні феєрверки. Тривав цей етап в житті Підгорецького замку до 1787 рік, коли замковий комплекс разом з прилеглими селами викупив після смерті Вацлава його син Северин Жевуський.

 

Подгорецкий замок

Намагаючись підтримувати колишню славу пишних бенкетів, Северин поступово привів замковий комплекс в занепад, не залишаючи коштів на утримання будівель і парку. Всі спроби від пошуків скарбу на території Пліснеського городища і до алхімічних дослідів з перетворення неблагородних металів в золото ні до чого не призвели. У марних спробах знайти гроші, управління замком Северин передає Ремішевському, який поступово розпродає замкові цінності. І лише у 1833 році Леон Жевуський починає відновлення Підгорецького замку. Він приводить замок до ладу, відновлює найнеобхідніше - дах та двері. Пізніше передає замок Євстахію Сангушко з умовою, що той відреставрує замок. Реставрація Підгорецького замку проходить довго з 1867 по 1903 рік. До 1939 року Підгорецький замок був приватним музеєм князів Сангушків.

Подгорецкий замок

З приходом радянської влади у 1940 році замок був переданий Львівському історичному музею. Під час Другої світової війни палац сильно постраждав, а в 1945 ще й був розграбований військовослужбовцями Золочівського гарнізону. Тому вже в 1949 році в Підгорецькому замку був відкритий санаторій для хворих на туберкульоз. Можливо, статус санаторію допоміг би зберегти безліч цінного в Підгорецькому замку, якби не велика пожежа 1956 року, коли згоріло все внутрішнє оздоблення замку. Будівлю відреставрували, але, на жаль, такі мармурові деталі, як підлоги і плафони відновити не вдалося. У 1997 році Підгорецький замок передали Львівській галереї мистецтв. На даний момент в замку ведуться реставраційні роботи, в фондах галереї зберігаються 85% експонатів із замку. Підгорецький замок чекає свого відродження в якості одного з найкрасивіших замків і музеїв України.

 

3. Зовнішній вигляд і атмосфера Підгорецького замку.

Розповідаючи про Підгорецький замок, варто обов'язково згадати і такі пам'ятки, як костел Воздвиження, побудований при Вацлаві Жевуському в 1752-1766 роках, і навколишній парк, який справляв на гостей враження своєю гармонійністю і розкішшю, та скромну дерев'яну церкву XVIII ст.

3. 1. Костел Воздвиження та святого Йосипа.

Костел Воздвижения возле Подгорецкого замкаСтатуя Подгорецкого комплекса

Огляд замкового комплексу починається з костелу Воздвиження та святого Йосипа. Кажуть, що побудований він був за проектом самого Вацлава Жевуського, як усипальниця. Костел являє собою ротонду в стилі бароко, діаметром близько 12 метрів. Головний його фасад прикрашений чотирнадцятьма колонами. Вони підтримують карниз, що увінчує споруду. На декоративній стінці карнизу було встановлено вісім скульптур святих, роботи Фессінгера і Лебласа. Одна з них була знищена під час Другої світової війни. Перед храмом стоять фігури Богоматері та святого Йосипа на колонах. А до Підгорецького замку від костелу веде широка 300-метрова алея. Зараз костел Воздвиження реставрується разом із замком.

 

 

 

Костел Воздвижения возле Подгорецкого замка

Незважаючи на дещо запущений зовнішній вигляд, в образі цієї культової споруди зберіглась колишня велич, розкіш та пишна краса. Незвичайність форми, велика кількість скульптур, ліпнини та декору дають йому право називатися окремої унікальною пам'яткою, гідної змагатися з самим Підгорецьким замком. Інтер'єр костелу Воздвиження під стать екстер'єру - різноманітний і унікальний. Основна розпис стін і склепіння належить художнику Смуглевічу та його синові. Закінчували ж розписувати костел Воздвиження такі львівські майстри, як Гургилевич і Вітанецький.

 

3.2. Парк Підгорецького комплексу.

Подгорецкий парк

Рідкісний старовинний замок обходиться без прекрасного оздоблення у вигляді соковитої зелені дерев, яскравих різнокольорових клумб, підстрижених кущів, малих архітектурних форм - фонтанів і статуй, та чудових стежечок, що звиваються між деревами. Підгорецький замок не виняток. Його оточує чудовий парк, створений за зразками так званих «італійських» парків. Незважаючи на те, що зараз стан його дуже занедбаний, він все одно єдиний парк подібного типу в Україні. Підгорецький парк по праву належить до пам'яток садово-паркового мистецтва державного значення.

 

 

 

Подгорецкий парк

Тільки по одній алеї, яка веде від костелу Воздвиження до Підгорецького замку, можна збагнути масштаби парку, оцінити його художню цілісність, подивуватися продуманому взаємозв'язку рельєфу місцевості, будівель і рослинності. З кожної кінця алеї відкривається чудова перспектива з одного боку на замок, а з іншого боку на костел. Великі дерева по краях навіть в своєму безлистому осінньо-зимовому варіанті створюють розкішне обрамлення для широкої доріжки з клумбою посередині. Збережені з давніх часів скульптури гармонійно вписуються в навколишній ландшафт. Зараз старовинний Підгорецький парк чекає відновлення і реставрації, а ось в роки розквіту Підгорецького замку по доріжках парку прогулювалися білі павичі, влаштовувалися феєрверки, проходили військові паради, захоплюючи численних гостей навіть більше, ніж сам замок.

 

3.3. Підгорецький замок.

Подгорецкий замок

Двір Підгорецького замку має форму квадрата. Саме в таку форму мають службові приміщення, що оточують замок з усіх боків. З півночі ж до замку примикає величезна тераса, обрамлена кам'яним різьбленим парканом і прикрашена скульптурами. З тераси в парк ведуть широкі сходи. Колись тут походжали знатні вельможі, зараз же, крім туристів, тут можна зустріти хіба що похмуру та містичну чорну кішку. З усіх боків квадрат двору оточений глибоким, укріпленим камінням ровом. Так що Підгорецький замок, незважаючи на свою славу палацу феєрверків та інших всіляких розваг, цілком міг постояти за себе під час різних ворожих нападів.

 

 

Подгорецкий замокПодгорецкий замок

Оборонного вигляду Підгорецькому замку додають і оглядові вежі по кутах двору. Вони дають зрозуміти, що за святами, замок не втрачає своєї пильності і спостережливості. Вхід на територію замку здійснювався через розкішний портал, прикрашений вирізаними гербами і написами. Існував для численних гостей Підгорецького замку і парадний в'їзд в гостинний двір - велика арка з колонами. На території заїжджого двору були встановлені сонячні годинники, які збереглися до наших днів. Зараз всю цю колишню велич Підгорецького двору представляють напівзруйновані цегляні стіни, арки, темні ходи, кудись углиб, порослі травою кам'яні схили оборонного рову. Але саме це запустіння робить відвідування Підгорецького замку з його великою кількістю каменів і темними проваллями цікавим і прикрашеним містичними тонами.

 

 

Подгорецкий замок

Будівля Підгорецького замку - це триповерховий палац в стилі ренесанс. Бічні павільйони прикрашені витонченими башточка, одна з яких вже має цілком пристойний відреставрований вид. Тут теж присутній дух величі, похмура атмосфера і містичні настрої. Посиленню таких ефектів сприяють темні отвори вікон, сірі тони облуплених стін, грізне нависання будови над тими, хто ризикнув підійти до замку впритул. Здається, що ось-ось в темному отворі вікна десь на верхньому поверсі з’явиться білий туманний обрис стародавньої примари, і між стін пролунає пронизливий стогін, багаторазово посилений луною. Можливо, що розкішні каміни і дверні прорізи з різнобарвного мармуру, що збереглися до наших днів, не тільки нагадують про колишню велич, але і зберігають в собі безліч таємниць, секретів і містичних подій.

 

Подгорецкий замок

Варто згадати і те, яким був інтер'єр Підгорецького замку за часів розквіту. Він вражав сучасників своєю пишністю і красою. Такі зали і кабінети, як Китайський, Золотий, Лицарський, Зелений, Дзеркальний, Мозаїчний, повністю відповідали своїм назвам, вражаючи відвідувачів багатством оздоблення та дизайнерською фантазією. Кімнати прикрашали портрети власників замку, копії робіт Рафаеля, Рубенса, Тиціана, Караваджо. Величезна розкішна їдальня була прикрашена портретами гетьмана Конєцпольського та інших державних і духовних діячів Речі Посполитої. Там знаходилося в цілому близько 72 портретів. У їдальні ж був виставлений чорний мармуровий стіл, на якому хрестили короля Яна III. Інші речі, що належать йому, зберігалися окремо, разом з різними трофеями, завойованими Вацлавом Жевуським.

 

Костел Воздвижения

На жаль, зараз немає можливості зайти в Підгорецький замок, та й дивитися всередині особливо нічого, але реставраційні роботи ведуться. Про це свідчать і численні будівельні матріали навколо замку, і вже відреставрований купол однієї з веж. Сподіваюся, що дуже скоро палац, який виступав у фільмі «Три мушкетери» в якості знаменитого Лувра, знайде колишній величний і розкішний вигляд, буде відкритий для туристів і займе гідне місце в історичній скарбниці України.

Обновлено 02.12.2019 16:06
 

Вы не можете комментировать этот материал без регистрации