Home
21.07.2024
Головне меню
АвторизаціяОстаннє на форумі
  • Нет сообщений для показа
Випадкове фото

древние стены
древние стены...
Золочівський замок Печать
Рейтинг пользователей: / 57
ХудшийЛучший 
Автор: Irina   
15.01.2010 17:13

Золочевский замок, Китайский дворец

Україна не багата на старовинні замки, фортеці і бастіони, але якщо вже вони є, то вражають не тільки своїм зовнішнім виглядом, але і багатою історією. Найчастіше ця історія не стільки цікава і захоплююча, скільки жахлива і незрозуміла. Але тим дивніше і яскравіші враження від відвідування цих старовинних будівель. Особливо багато замків і фортець в Західній частині України.

Сьогодні ми відвідаємо Львівську область і один з її замків – Золочівський

 


 

 

1. Розташування Золочівського замку.

Золочевский замок

Невелике містечко Золочів з його основною визначною пам'яткою Золочівським замком розташований у Львівській області на 66 км на схід від Львова. Дістатися до нього можна легко зі Львова по трасі «Тернопіль-Львів», з Києва по трасі «Київ-Чоп», звернувши в районі Ясенева. До того ж з самого Львова є багато екскурсійних та туристичних рейсів, маршрутів і турів до Золочівського замку. У Золочеві є і залізнична станція, але найчастіше в містечко дістаються автотранспортом.

Безпосередньо Золочівський замок знаходиться на вул. Замковій, 3 та відкритий для відвідувачів з вівторка по неділю з 10.00 до 17.00

 

2. Історія Золочівського замку.

Золочевский замок, схемаІсторії багатьох замків, фортець та укріплень дуже насичені. Іноді просто не встигаєш відслідковувати, коли і в чиї руки вони переходили з року в рік, кому належали і що саме той чи інший власник зробив для замку. Схожа доля спіткала і Золочівський замок, з його зручним розташуванням на колись важливому торговельному шляху, який з'єднував захід Європи зі сходом і півднем. Вочевидь, історія замку бере свій початок ще з тих часів, коли фортеці і зміцнення будувалися з дерева. Багато таких будов були знищені вогнем за допомогою усюдисущих татар з їх незліченними набігами. Можливо, і Золочівський замок колись був звичайним оборонним укріпленням на торгівельному шляху, який спіткала така доля. Але ось перевірити це складно, тому що перші згадки Золочева датуються тисячі чотириста сорок другим роком. Важливим кроком в житті міста і фортеці було отримання у 1523 році Магдебурзького права. Першим, судячи за початковою згадкою міста в документах, власником Золочева та фортеці, був Станіслав Сенінскій, який в 1532 році продав все познанському каштелянові Андрієві з Гурки. Що зробили для Золочева та фортеці ці власники, невідомо.

 

Золочевский замок, вход

А ось внесок Якова Собеського, батька майбутнього короля Польщі, був вагомим. Саме він почав активну діяльність по удосконаленню оборонної системи замку, яка зберіглася до наших днів. Коли в 1634 році будівництво завершилося, Золочівський замок обзавівся значним оборонним земляним валом з кам'яною стіною (завдовжки близько 100 метрів кожна і заввишки 11 метрів), чотирма бастіонами по кутах укріплення, глибоким ровом з вбитими на дні гострими кілками. Така система будівництва оборонних споруд була не новою в Європі, а в Речі Посполитії, якій тоді належали багато української землі, мала назву голландська. Особливістю голландської системи була наявність величезного земляного валу, укріпленого з зовнішньої сторони кам'яними брилами і стіною. В умовах все більшого поширення артилерії і потужних гармат така система була дуже ефективно та напрочуд економічною в плані ремонту. До того ж сам ремонт можна було проводити прямо під час бойових дій. Але не тільки цими позитивними змінами в розбудові Золочівського замку прославився його власник Яків Собеський.

 

Золочевский замок, вал

У цей період замок став не тільки добре укріпленим, але й досить комфортним для життя. Двоповерхову будівлю замку в стилі ренесанс обладнали декількома сучасними для тих часів туалетами з водяним зливом. Для сучасної людини наявність такої кімнати звичайна річ, але в ті часи розташування туалетів в житлових приміщеннях було вкрай рідкісним явищем. До того ж маленькі зручності очікували й власника замку: в невеликій кімнатці були потаємні двері, які з'єднували довгим коридором спальню зі скарбницею, а з кабінету ще одна непримітні дверцята потайним переходом виводили господаря прямо до валу, що дозволяло непомітно залишати межі замка в будь-який час.

 

Золочевский замок, портреты

Після смерті Якова Собеського Золочівський замок перейшов до його сина - короля Польщі - Яна III, який користувався комфортом і оборонної міццю фортеці вкрай рідко. Перше серйозне випробування на міцність чекало Золочівський замок в 1672 році, коли турецька армія під проводом паші Капудана напала на фортецю. Після шестиденної облоги їм все-таки вдалося знайти слабкі місця в оборонному укріпленні, і цитадель була зруйнована. Відбудували і навіть зробили ще могутніше фортецю ті ж турки, взяті в полон при битві під Віднем під керівництвом Яна Собеського. І наступне випробування на міцність в 1675 році від татарської армії Аджі-Гірея Золочівський замок витримав і відбив напад. Собеські володіли замком до 1737 року. Цей вік в історії Золочівського замку, був, мабуть, найбільш плідним і спокійним.

 

 


Золочевский замокДалі господарі змінювалися з блискавичною швидкістю. Після смерті принца Якова (сина короля Польщі Яна III) замок на короткий час потрапив у власність до Сандомирського воєводи Тарле. На цьому смуга розквіту Золочівського замку змінилася спустошенням. Наступний власник - відомий рід Радзивіллів - за непотрібностю оборонного укріплення не підтримував його фортифікаційну міць, тому фортеця поступово руйнувалася і занепадала. У 1772 році Золочів захопили австрійці, які практично розграбували замок, абсолютно не подбавши про відновлення фортеці. І лише у 1801 році, потрапивши у власність Лукаша Комарницького, Золочівський замок був відновлений. На цей раз спокійне життя замку була недовгим - близько 40 років. У 1834 продаж Золочівського замку австрійцям спричинив його перетворення спочатку в військову казарму, потім в лікарню, а в 1872 році і зовсім в державну в'язницю та приміщення суду. Ось так унікальний оборонний комплекс перетворився з королівської резиденції в притулок злочинців. Так оборона від вторгнення зовнішніх ворогів стала захистом від проникнення назовні.

 

Золочевский замок, вход

Не стало легше Золочівському замку і після приходу в 1939 році радянської влади. Швидше ситуація погіршилася. Вирішивши не змінювати старого укладу, в будівлі старовинного замку організували в'язницю НКВC. При цьому до простого відбування терміну покарання додалися знущання і тортури, що робило Золочівський замок місцем злобного і безжального владарювання з одного боку і людських страждань з іншого. У 1941 році за часів німецької окупації в Золочівському замку розташовувалося гестапо, а в повоєнні роки до 1953 року, фортеця ще була в'язницею. А ось наступні три десятиліття в будівлі Золочівського замку розташовувалося ПТУ. Лише в 1986 році замок з ініціативи історика Б. Г. Возницького було передано до Львівської галереї мистецтв, яка розпочала реставрацію цієї пам'ятки архітектури. Почалося відродження старовинної фортеці. Сьогодні Золочівський замок - це музей, де можна побродити по фортечних валах, пройтися по Великому палацу, заглянути в Китайський палац, прогулятися доріжками подвір'я.

 

3. Зовнішній вигляд і атмосфера Золочівського замку.

Золочевский замок, вид с вала

Описати Золочівський замок словами можна, але наскільки це відтворить атмосферу і якусь внутрішню ауру замку сказати складно. Замок побудований у формі цитаделі бастіонного типу. Прямокутний земляний вал, покритий зовні кам'яними плитами, оточує будови, створюючи всередині захищену територію. По кутах розташовані невеликі вартові бастіони.

 

 

 

Золочевский замок, вход

Золочевский замок, камин

Вхід на територію здійснюється по дерев'яному містку, перекинутому через глибокий рів. Кам'яна побілена арка виводить на широку алею. Попереду відкривається вид на химерну будівлю Китайського палацу. Справа розташувався Великий палац - двоповерхова будівля в стилі ренесанс.

 

 

 

Золочевский замок, скульптураЗолочевский замок, деревянная статуя

На території свіжі доріжки, газони, кущі, кілька скульптур, фонтани. Там же розташувалися і два загадкових каменя з малюнками і написами, але про них трохи пізніше. Все це створює атмосферу затишку, краси і деякої таємничості в цій суворій фортифікаційній споруді. Вали похилими стінами звернені всередину, тому в центрі двору створюється враження якоїсь сцени амфітеатру. Камерності додають і господарські будівлі, розташовані майже по всьому периметру двора.

 

 

 

 

Золочевский замок, внутреннее убранствоЗолочевский замок, внутреннее убранство

Внутрішнє оздоблення відкритого для відвідувань першого поверху Золочівського замку лаконічне і суворе. Просторі кімнати, білі стіни, велика кількість лакованого темного дерева, великі каміни, покриті ліпниною, портрети в круглих дерев'яних рамках - все це найкраще передає атмосферу елегантної простоти заміського будинку короля, яким був Золочівський замок за часів Яна III. Невеликі арочні двері зі сходами в одному з приміщень, швидше за все, і є вхід в один з потаємних переходів, описаних вище.

 

 

Золочевский замок, мебель

Приблизно в такому вигляді постає Золочівський замок перед його відвідувачами, але це загальний опис. Для кожного така пам'ятка Львівської області набуває якесь власне значення, в залежності від того, яку віху в історії цього дивного замку він вибере. Я вибрала для опису його кращі, на мій погляд, часи, коли Золочівський замок називали королівським, і саме на цьому побудовано моє опис. Ви ж, можливо, відчуєте іншу атмосферу і ауру головної Золочівської пам'ятки. Тоді і опис буде зовсім іншим.

 

 

4. Інші пам'ятки Золочева та Золочівського замку

Золочевский замок, таинственные камни

Ще однією визначною пам'яткою Золочівського замку є два величезні камені, які лежать на замковому подвір'ї. Знайдені вони були в Золочівському районі, біля села Новосілок і привезені в замок. На одному з них чітко видно вирізані в кам'яній тверді знаки, які схожі на готичні літери. Інший же камінь позначений малюнком - два переплетених вінка з отвором посередині. Один вінок з квіткою, який називають «живим», другий - з простим орнаментом, «мертвий». Давність цих написів і малюнків визначена, як 14-15 століття.

 

Існує багато гіпотез, а то і легенд про походження каменів і їх призначення. Ось одна з версій:

Золочевский замок, оборонительные валы

«У 14 столітті на території нинішньої Європи утворився лицарський орден тамплієрів. Зібравши під своїми гербами і прапорами багато розумних і дієвих людей, орден процвітав, завдяки відкриттю перших в Європі прообразів сучасних банків. У ті далекі часи, коли на дорогах відбувалися розбої та грабежі, їх «винахід» був дуже актуальним та необхідним. Це виглядало приблизно так: якщо якомусь французькому дворянину потрібно було відвідати, наприклад, Лондон, то він йшов в ... (назвемо це «відділення банку тамплієрів»), віддавав золото, яке хотів би взяти з собою в Лондон. Натомість же отримував папір, в якому вказувалися його дані, і кількість золота. Після приїзду в Лондон, дворянин йшов до такого ж «відділення банку тамплієрів» і забирав там своє золото. Загалом, це було майже те ж саме, що зараз банки і рахунки.


Золочевский замокПриродно, що за свої послуги тамплієри брали якийсь відсоток, тому дуже скоро їх орден став дуже багатим. Значно багатшими за багатьох впливових і навіть коронованих осіб того часу. Саме з цієї причини, озлоблені і заздрісні глави Європейських держав під зовні пристойним приводом стали переслідувати орден тамплієрів і його членів. У ті час було знищено багато членів ордену тамплієрів, але їх незліченні багатства так і не були знайдені. Осередок ордена в особі кількох найбільш впливових членів зникла в лісах на сході Європи. Десь там вони сховали і свої скарби, в надії, що хтось із уцілілих членів або їх спадкоємців знайде багатства і відновить справу тамплієрів в більш спокійні і лояльні часи. Карту ж розташування скарбу вони зашифрували зрозумілими тільки їм знаками і висікли на камені. Саме цей камінь і був знайдено в Золочівському районі та виставлено на замковому подвір'ї. Відповідно до цієї гіпотези, більше схожої на легенду, до сих пір так ніхто і не розгадав цей шифр, а тому, скарби тамплієрів і донині приховані десь серед лісів або гір».

Золочевский замок, фонтан

Другий же камінь називають каменем бажань. Швидше за все, це чергова гарна вигадка, бо в багатьох містах і пам'ятних місцях є щось таке символічне, що здійснює бажання, дає щастя і любов. Але з іншого боку, чому не можна в це вірит? Як же діє цей містичний камінь бажань? Спосіб виглядає трохи дивно, але саме так його описують ті, що побували в Золочівському замку: потрібно помістити палець в отвір і зробити їм повне коло, причому вибрати початкове положення пальця так, щоб зупинився він біля певного вінка. Залежно від типу бажання. Якщо ваше бажання пов'язане з чимось нематеріальним - любов, здоров'я і т.д., тоді закінчення кола має збігтися із зображенням «живого» вінка, якщо ж це щось матеріальне, типу багатства, то відповідно коло закінчується на «мертвому» вінку.

На цьому закінчується мій опис цього дивного місця - Золочівського замку. Але, я впевнена, що не закінчується його багата історія, відкриття і загадки, пов'язані з ним.

І наостанок трохи корисної інформації.

Незважаючи на невеликі розміри, крім своєї головної визначної пам'ятки, в Золочеві є, на що ще подивитися. Це і церква Святого Миколая, XVІ ст., і церква Воскресіння Господнього, XVІІ ст., і костел Успіння Пресвятої Богородиці, XVІІІ ст., а також Василіянський монастир греко-католицького обряду, заснований в 1569 році.

Золочевский замок

Золочівський замок входить в екскурсійну програму «Золота Підкова». У неї включено відвідування трьох найвідоміших замків львівської області - Підгорецький замок, Олеський замок і Золочівський замок. Такий туристичний маршрут, що починається у Львові займає близько 8 годин.

 

 

Обновлено 26.11.2019 14:40
 

Вы не можете комментировать этот материал без регистрации