Home Подорожі пішки Южная Украина Ландшафтний парк Фальц-Фейна або зелений оазис в степах Херсонщини
21.07.2024
Ландшафтний парк Фальц-Фейна або зелений оазис в степах Херсонщини Печать E-mail
Рейтинг пользователей: / 57
ХудшийЛучший 
Автор: Irina   
29.11.2009 17:25

Ландшафтний парк Фальц-Фейна або зелений оазис в степах ХерсонщиниАскания-Нова, зоопарк, входПарк Фальц-Фейна, Аскания-НоваЙти до парку потрібно тим же шляхом, що й до більш відомого зоопарк. Вже на підході до ландшафтного парку видно, що попереду нас чекає багато цікавих рослин, не властивих цій сухій місцевості. Невелика алея, оточена соснами з величезними шишка та низьким чагарником з якимись червоними ягідками, веде уздовж цегляної огорожі, оповитої виноградником.


 

 

 

Вход, дендропарк, Аскания-НоваПлан-схема дендропарка Аскания-НоваА ось і центральний вхід з його кам'яною аркою, башточками по кутах і густим, зеленим склепінням з дерев всередині. Трохи псує вигляд сучасний металевий парканчик, але загальне враження дуже приємне. Відразу ж за аркою піднімається висока водонапірна вежа, вся увита виноградом. Така собі зелена величезна бочка. Причому місцеві жителі розповідають, що цю вежу калька разів підпалювали, знищуючи тим самим весь виноград, але він розростався кожен раз наново і знову дуже густим шаром.


 

 

 

Хоста, парк Аскания-НоваХвойные растения парка Аскания-Нова

Швидше за все, саме цей виноград і не давав згоріти самій будові. Вхід на територію парка вільний, що мене дуже здивувало, тому що за такою красою потрібен ретельний догляд, а відповідно і кошти. На вході висить плакат, з картою парку та правилами поведінки в цій оазі краси і свіжості.


 

 

Тюльпановое дерево, парк Аскания-НоваАллеи дендропарка Аскания-НоваПочинаємо огляд зліва. Розповідати про цей парк важко, тому що там кожна дрібниця цікава, кожна рослина, будь-то дерево, кущ або трава. Всі вони привертають нашу увагу і змушують зупинятися. Звичайні хости тут величезні і рясно квітучі.

 

 

 

Покрученное дерево, парк Аскания-НоваПарк Аскания-Нова

Хвойні рослини тут не тільки приємно-зелені, колючі і пахучі, але і рясніють незвичайними плодами. Очі розбігаються від усього побаченого. Під багатьма деревами та чагарниками стоять таблички з описом рослини. Одна з табличок мене дуже здивувала - тюльпанове дерево. На жаль, період цвітіння вже пройшов, але все-таки високо вгорі ми знайшли одну жовту малопомітну квітку, схожу на тюльпан. Різноманітні алеї, доріжки і стежини створюють затишну атмосферу. Трохи віє старовиною, в парку відчувається присмак паркового дизайну давно минувших часів.

 

 

 


Дендропарк Аскания-НоваОросительные каналы, парк Аскания-Нова

Безліч високих дерев створюють приємну прохолоду і напівтемряву. Ці мешканці парку дуже різноманітні та цікаві. Наприклад, ось це дерево вражає своїм в першу чергу множинним стволом. А наступне більш подібне на якесь волохате чудовисько. Подібного хвойного дива я ще не бачила.

 

 

Тася в парке Аскания-НоваБерезка

Нетипові для сухого степу дерева гармонійно перемежовуються з кущами, травою, квітковими клумбами. Розгалужень доріжок і стежок дуже багато, хочеться потрапити всюди, але, з огляду на розміри парку, за один день це неможливо. Окремо потрібно сказати і про систему поливу. Кожна доріжка оточена невеликими канавами, обкладеними камінням. По ним здійснюється зрошення і підживлення вологою всього цього зеленого оазису. До деяких груп рослин або якихось окремих дерев, особливо тих, хто любить вологу, ці водні артерії підведені впритул.

 

 

 

Композиция из сосен в дендропаркеВодоем дендропарка Аскания-Нова

На жаль, проблеми з водопостачанням відчуваються і в ландшафтному парку Фальц-Фейна. Працює полив тільки в одній з канав. Іншим рівчаком вже тупцяє невтомна Тася. У парку представлені не тільки високі дерева, а й такі собі карлики – мініатюрні берези, які навіть формою вказують на своє північне походження і життя серед сильних вітрів. Особливістю ландшафтного парку є групові посадки сосен або інших високих хвойних дерев посеред трав'яного газону. Чи то вони дійсно вимагають окремого сонячного місця, чи то це для того, щоб ефектніше показати красу стовбурів і крон цих дерев.


 

 

Кувшинки

Продовжуючи милуватися небаченими рослинами, виходимо до ставка. На воді плаває латаття, але ось квітів мало і вони напівзакриті. Навколо ставка кілька лавок, на яких відпочивають місцеві жителі. До речі, все дуже чисто і акуратно. Хоча не видно жодного працівника парку. Мабуть, тут працює правило - «чисто не там, де прибираю, а там, де не смітять».

 

 

Водоем дендропарка Аскания-НоваПруд, дендропарк Аскания-Нова

Обходимо ставок з одного боку. Низький парканчик навколо не заважає бажаючим підійти ближче до води. Але тут все так акуратно і чисто, що немає бажання порушувати межі цього дива. Здалеку спостерігаємо за невеликими рибками у ставку, а трохи осторонь помічаємо кам'яний рукотворний грот. Навколо водойми дуже багато хвойних, посаджених групками серед смарагдового газону.

 

 СосныХвойные растения парка Аскания-Нова

Одна композиція з сосен сподобалась мені найбільше. Розкинувшись великим опахалом, вона мовби навмисно порушувала загальну картину впорядкованості і стрункості. На розлогих гілках салатового кольору, розсипами жовтіють небачені мною раніше ягідки. І аромат стоїть відповідний. Посередині ставка розташований імпровізований острівець, що своєю буйною рослинністю нагадує якийсь тропічний острів на Амазонці.

 

 

 

Водоем парка Аскания-НоваОстровок

Пишні гілки дерев і чагарників повністю закривають земляну частину острівця, мало не торкаючись листям води. Через малі розміри це все особливо вражає - створюється ілюзія зеленої шапки, що плаває по воді. Нарешті, підходимо ближче до гроту. Тут нас чекає деяке розчарування - табличка «Грот в аварійному стані, перебувати всередині і зверху заборонено». Та й води в ньому немає. Але все одно дуже красиво і цікаво задумано. Ось на реставрацію і зміцнення грота можна було б брати невелику плату з відвідувачів.

 

 

 


Грот в парке Аскания-НоваПруд парка Аскания-Нова

Нерівна форма водойми робить на березі цікаві відгалуження з лавками. Якби не спекотне сонце і відсутність тіні в цих місцях, то тут можна було б здорово відпочити і розслабитися, спостерігаючи за плаванням рибок і легкими брижами води. Знову не перестаю дивуватися буйної зелені в цьому посушливому краї - Асканії-Нова. Суцільним килимом біля ставка стеляться якісь жовті квіточки з соковитим листям.

 Сосны на полеЦветы парка Аскания-НоваЩо ж невелика прогулянка біля водойми закінчилася, знову йдемо по тінистих доріжках ландшафтного парку Фальц-Фейна. На наш подив дерева різко розступилися, і попереду розкинулося величезне поле-газон з одинокими «поселеннями» розлогих сосен посередині. З усіх боків цей величезний газон оточений смугою дерев і брукованої широкої доріжкою.

 

 

 

Дорожки парка Фальц-ФейнаХвойные растения

А ось назустріч по цій доріжці тягнеться натовп людей - це екскурсія, що проводиться в тіні паркових дерев. Цікаво послухати, що ж розповідають про цей дивовижний парк в Асканії-Нова екскурсоводи, але у нас залишилося не так багато часу, та й помічаємо, що маленьке диво вже втомилося.

 

 Сросшиеся сосныМожжевельникУздовж цієї доріжки розкинулися газони, всіяні острівцями хвойної рослинності. Одна з цих «колючих» композицій привертає увагу своїм нахилом. Складається враження, що рослини тягнуться кудись до сонця. А може, вони прагнуть повернутись на батьківщину, у великі хвойні ліси десь високо в горах? Дві сизо-сірі їли зрослися біля основи, утворюючи нерозлучну пару. Приємно здивував цілий гай гірського ялівцю, що стелиться по землі. Таких масштабів цієї пахучої рослини я ще не бачила. Та й висота його вражає – напевно метра півтора.

 

 

 

ЦветникБашни парка Аскания-НоваЗгадала свій немаленький ялівець на дачі, який був привезений в 2004 році з Нікітського ботанічного саду. Йому до такої висоти і розлогості ще рости і рости ...І ось ми вже наближаємося до вишки і будівель біля входу в ландшафтний парк Фальц-Фейна. Десь за закритою хвірткою видніються рівні ряди квітів, кущів і саджанців. Це вирощують посадковий матеріал для парку і міста. Цікаві башточки по кутах будови нагадують про середньовічні замки, лицарів і турніри, але рік створення (1898) написаний на вежі спростовує припущення, що вона зберіглася з тих часів.

 

 

 

Строения парка Аскания-НоваРастения паркаДо того ж всередині розташувався пам'ятник героям війни, що остаточно розвіює ілюзію подорожі в далеке минуле. Якщо ж не звертати уваги на ці відволікаючі деталі, то звисаючий дикий виноград, вузькі віконця-бійниці, старі кам’яниці і навіть зелений мох знизу стін викликають бажання надіти пишне старовинне вбрання, взяти білосніжне віяло, прикритися від сонця парасолькою з мереживами по краях і прогулюватися серед розкішних дерев цього парку, ведучи світську бесіду про погоду, мистецтві чи музику.

 
Растения парка Аскания-НоваЗалишаючи територію парку в Асканії-Нова, шкодуємо, що так мало прогулялися по його тінистих доріжках, не охопили всю територію, не побували на узвишші ... Зате тепер є привід повернутися сюди знову. Перед відходом милуюся на різноманітність хвойних кущів та дерев, вдихаючи приємний аромат свіжості. Останній наш пункт в Асканії-Нова - будівля інституту тваринництва степових районів імені М. Ф. Іванова «Асканія-Нова».

 

 

 

 

Невеликий відступ про цей інститут.

Український інститут тваринництва степових районів науково-дослідний ім. М. Ф. Іванова ( «Асканія-Нова»). Знаходиться в селищі Асканія-Нова Херсонської області. Організовано в 1956, реорганізований з Всесоюзного науково-дослідного інституту гібридизації і акліматизації тварин ( «Асканія-Нова»), створеного в 1932 на базі державного заповідника Асканія-Нова (в 1940 присвоєно ім'я академіка М. Ф. Іванова). Має відділи: вівчарства, скотарства, свинарства, біології розмноження тварин, акліматизації та гібридизації диких тварин (зоопарк), інтродукції деревної і трав'янистої рослинності (ботанічний парк і заповідний степ), а також лабораторії, науковий музей. У веденні інституту - експериментальне господарство.  Інститут працює над створенням нових і вдосконаленням існуючих порід і типів тварин; вивченням закономірностей спадковості; методами акліматизації, гібридизації та одомашнення диких копитних тварин і птахів; створенням нових методів досліджень в тваринництві та ін. Отримано гібридні форми диких копитних тварин і птахів, акліматизовані і розмножуються близько 50 видів копитних і близько 50 видів птахів. На дендрологічному ділянці парку випробовуються понад 1400 видів, різновидів і форм рослин, з них 250 (1975) рекомендовані для введення в культуру. Інститут має очну і заочну аспірантуру.


Здание института Аскания-НоваЗдание института Аскания-Нова

А ось і сам будинок цього інституту. На стінах інституту тваринництва розміщено портрети відомих вчених, які присвятили більшу частину свого життя розвитку сільськогосподарської науки, становленню закладу і досягнення ним високого авторитету.

 

 

 

Фонтан института Аскания-НоваПамятникПеред будівлею інституту розташований оригінальний фонтан з лебедями, але, на жаль, проблеми з водою в Асканії-Нова в цей день відбилися і на ньому. Фонтан не працював ... Перед самим входом на алею, що веде до інституту, стоїть пам'ятник академіку Іванову, в сусідстві з постаментом, на якому стоїть маленька овечка. Не знаю кому як, а мені чомусь подобається таке миле сусідство.

 

 

На цьому закінчується наше коротке знайомство з визначними пам'ятками селища Асканія-Нова. Ми бачимо, що будується велика і розкішна церква, є затишний зоопарк з різноманітними тваринами, тінистий і спокійний ландшафтний парк Фальц Фейна та інститут тваринництва степових районів імені М. Ф. Іванова «Асканія-Нова». Не кожне маленьке селище може похвалитися такою кількістю цікавих, визначних та просто гарних місць. Дійсно Асканія-Нова - оазис краси, свіжості і любові до природи!

 

ДомикПолив на юге УкраиныІ наостанок, щоб уже повністю закінчити свою розповідь про Асканію-Нова, ще пара фотографій із серії «помічене об'єктивом». Вже покидаючи селище, побачимо цікавий будиночок, який мені обов'язково потрібно було сфотографувати. А на шляху до Скадовську спостерігаємо процес поливу полів в цьому посушливому краї.

Обновлено 14.11.2019 11:25
 

Вы не можете комментировать этот материал без регистрации